tmp

Meziročně jsme snížili hodnotu skladových zásob v sezoně o 40 milionů korun - SIKO


Představovat SIKO není potřeba. Je to silná česká firma, které má za sebou nádherný příběh. Více o Siku najdete na jejich stránkách jako „Příběh zakladatelky SIKO“

Takže jen ve zkratce, SIKO je česká rodinná firma, plně v rukou zakladatelů. Má rostoucí síť vlastních poboček, aktuálně 29 (včetně 8 na Slovensku) a dalších 17 partnerských poboček. Konsolidovaný obrat je 2,4 mld Kč, který pomáhá realizovat 600 zaměstnanců. Je největším specialistou na koupelny a nově na kuchyně s nabídkou více než 50 tisíc položek skladem a obslouží přes 500 tisíc zákazníků ročně. Okamžitá dostupnost klíčového zboží na prodejnách je samozřejmost, kterou chce SIKO svým zákazníkům poskytovat každý den v roce.

„V sezónní špičce dosahovaly zásoby 540 mil Kč.“

Situace SIKO před nasazením Planning Wizardu nebyla standardní jako u běžného zákazníka. SIKO mělo vždy smysl pro efektivní řízení zásob a plánování prodejů. Historicky měli tyto procesy velice dobře zvládnuté už v DOSovém systému, který v průběhu času nahradila implementace systému SAP od firmy Mibcon. V rámci implementace přenesli své pokročilé know-how do SAP a neustále pracovali na jeho zdokonalování. Dostupnost položek před nasazením Planning Wizard byla 97 %. V sezónní špičce dosahovaly zásoby 540 mil Kč. Společnost Mibcon se aktivně účastnila i implementace Planning Wizard.

Motivaci top managementu SIKO k nákupu Planning Wizard výrazně pomohla speciální a v České republice nebývalá nabídka na financování projektu v režimu 100% success fee. To znamená, že platby za implementaci a software proběhly až v případě, když bylo dosaženo předem domluvených měřitelných cílů.

Klíčové ukazatele pro plnění Success Fee:

  • Zvýšení dostupnosti položek z 97 % na 98,5 %
  • Zvýšení tržeb u nových položek, které mohou být naskladněny díky snížení zásob u běžného sortimentu (pozor, snížení zásob v tomto projektu bylo pouze vedlejším efektem)
  • Spokojenost majitele (subjektivní hodnocení úspěšnosti z pohledu spolumajitele Tomáše Valy)

Ostrý provoz Planning Wizard, jak je patrné z grafu, přinášel od května plánovaný růst tohoto klíčového ukazatele a došlo tak k naplnění části Success Fee.

graf

S tímto ukazatelem přímo souvisí snížení zásob u běžného sortimentu, které přineslo potřebnou skladovou kapacitu pro naskladnění nových položek.

Pokles zásob nastal i přesto, že byly v letošním roce uvedeny do provozu nové pobočky. Například nejluxusnější a největší koupelnové studio na Zličíně.

graf

Následoval důležitý krok odskladnění zbytečných položek na jednotlivých prodejnách a naskladnění správného tj. “zdravého” sortimentu.

graf

Video z konference 2013

Použité metody a služby

Siko

Přínosy

  • Zvýšení dostupnosti položek z 97 % na 98,5 %
  • Zvýšení tržeb u nových položek, které mohou být naskladněny díky snížení zásob u běžného sortimentu (pozor, snížení zásob v tomto projektu bylo pouze vedlejším efektem)

Použité metody a služby

Případové studie